Jeżeli nie widzisz wszystkich komponentów tej strony otwórz ją w przeglądarce Mozilla Firefox.  (pobierz)

SZKOLNE OBCHODY DBI 2012

Zgodnie z kilkuletnią tradycją na początku lutego nasza szkoła włącza się w ogólnoświatowe obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Świętowaliśmy przez okrągły tydzień (6-10.02.2012r.). Z doświadczenia wiemy, że różnorodność imprez, konkursów i zajęć, sprzyja  aktywności i twórczym pomysłom naszych uczniów, a formy i metody zajęć, dostosowane do ich możliwości, sprawiają, że cieszą się ogromną popularnością. Co roku staramy się, aby w jak najbardziej wszechstronny sposób zapoznać uczniów z bezpieczeństwem w sieci.

W ramach szkolnej kampanii informacyjnej zostały przygotowane ulotki promujące ciekawe i bezpieczne strony w Internecie, a także wykonane gazetki na szkolnym korytarzu i w poszczególnych klasach

Dla wszystkich chętnych dorosłych zostały zorganizowane warsztaty „Bezpieczeństwo naszych dzieci w Sieci”, które poprowadzili przedstawiciele firmy informatycznej „ACenter – systemy informatyczne” na co dzień współpracującej ze szkołą.  Z rozmów przeprowadzonych z uczestnikami, wynika, że dzieci coraz częściej korzystają z Internetu poza kontrolą dorosłych, a dorośli nie tłumaczą dziecku, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Rodzice nie potrafią pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w Internecie, nie surfują razem ze swoimi pociechami. Nie dają również wskazówek, co ma zrobić dziecko, gdy coś je przestraszy, czy zaniepokoi w Internecie, dlatego bardzo ważne są akcje uświadamiające, a rola szkół w propagowaniu bezpieczeństwa jest ogromna. Uczestnicy wyrazili pozytywną opinie o  warsztatach i  zgodnie stwierdzili, że należy cyklicznie kontynuować te działania (przynajmniej raz w roku).

Jak co roku czekało nas mnóstwo konkursów i zajęć, a także dużo dobrej zabawy pod hasłem "Bezpiecznie zakręceni w Sieci":

• warsztaty dla uczniów kl. 4-6 "Bezpieczeństwo w Sieci w majestacie prawa" -  prowadzone z udziałem przedstawicieli policji,

• zajęcia na podstawie scenariuszy dostępnych na stronie www.dzieckowsieci.pl w tym obejrzenie filmików „Owce w Sieci” - wszystkie grupy wiekowe uczestniczyły w zajęciach, a zabawne scenki  wywołały burzliwą dyskusję, podczas której uczniowie sami wyciągnęli wnioski.

• zajęcia z j. polskiego w kl. 4-6 "Bądź bezpiecznie zakręcony z Sieci - zareklamuj DBI",

• przygotowanie ulotek promujących ciekawe i bezpieczne strony w Internecie,

• spotkanie z przedstawicielem firmy informatycznej, który przeprowadził warsztaty „Bezpieczeństwo naszych dzieci w Sieci”,

• konkursy dla uczniów:

1. „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat” - (I miejsce - Eliza Ciuła kl. VI a , I miejsce - Jakub Kret kl. Ib)

2.  „Mistrz klawiatury”- (I miejsce - Kacper Jagieła kl. VI b , II miejsce - Karolina Krawczyk kl. VIb, III miejsce - Radosław Tomaszewski kl. VIa)

3.  Konkurs na hasło reklamujące szkolne obchody DBI - (I miejsce - Eliza Ciuła kl. VI a , II miejsce - Wiktoria Sadłek kl. VIa, III miejsce - Kacper Kulpa  kl. Va)

4.  „Pocztówka z DBI” - (I miejsce - Eliza Ciułakl. VIa , II miejsce - Jakub Kret kl. Ib, III miejsce - Estera Krzywda kl. Vc)

Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy i bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Szkołę Podstawową nr 3 oraz zaprzyjaźnione firmy komputerowe współpracujące ze szkołą.

Kulminacyjnym punktem obchodów był happening „Bezpiecznie zakręceni w Sieci”, podczas którego uczniowie wykrzykiwali i pokazywali zasady bezpiecznego poruszania się po Sieci. Uczniowie, którzy znali te zasady wskakiwali do sieci, wszystko odbywało się bardzo spontanicznie, co sprzyjało dobrej zabawie. Uczestnicy happeningu zanurzyli się w sieci dosłownie i w przenośni!

Prowadząc działania o charakterze edukacyjnym możemy zniwelować problemy związane z używaniem Internetu przez najmłodszych, a zarazem pokazać jakie działania można podjąć, by zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzięki naszej akcji wszyscy mogli sobie uświadomić, że komputer nie musi dzielić, wręcz przeciwnie: może łączyć rodzinę.

Koordynatorzy szkolnych obchodów DBI: A. Kret, W. Zatylna

 

--------------------------------------------------------------------------------