Szkolne Koło Wolontariatu działające w Szkole Podstawowej nr 3 w Nysie

Szkolne Koło Wolontariatu działające w Szkole Podstawowej nr 3 w Nysie ma na celu propagowanie pracy na rzecz innych osób. Zadania podejmowane przez szkolnych wolontariuszy corocznie uwzględniają organizację i udział w akcjach przeprowadzanych na terenie szkoły. Są to m.in. zbiórki dla podopiecznych PIS w Nysie, Domu Dziecka w Jasienicy Dolnej, Nyskiego Hospicjum, Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Konradowej oraz ŁAPY Nyskiego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego dla Zwierząt. Nasi uczniowie stale i z niezmiennym zapałem zbierają także nakrętki, które są przekazywane osobom chorym. Każdego roku grupa wolontariuszy odwiedza sąsiadujące ze szkołą Przedszkole nr 12 poświęcając czas na zabawę z dziećmi, czytanie im lub wykonywanie powierzonych zadań.

Uczestniczymy w akcjach organizowanych na terenie miasta, np. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Akcja Żonkil prowadzona dla nyskiego Hospicjum. Także akcje ogólnopolskie nie są nam obce. Zbieraliśmy już Okulary dla Afryki oraz telefony komórkowe dla dzieci z krajów rozwijających się. Uczestniczyliśmy także w akcji Razem na Święta w której, mimo nauczania zdalnego, udało się podjąć wiele ciekawych przedsięwzięć oraz Dyktandzie na Święto Niepodległości, w którym można było wspomóc wybraną chorą osobę.

Nasi uczniowie z empatią patrzą na ludzką krzywdę, dlatego niejednokrotnie organizują zbiórki dla osób aktualnie znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej (np. poszkodowanych w pożarach, osobom przewlekle chorym). Bardzo często nagłaśniają w szkole działania podejmowane w małych społecznościach: sołectwach, stowarzyszeniach i parafiach, które znajdują pozytywną reakcję i zaangażowanie wśród uczniów.

Działalność naszego Koła Wolontariatu to także spełnienie misji informacyjnej. Staramy się wskazywać na problemy osób chorujących przewlekle, organizując kampanie związane przykładowo z Ogólnopolskim Tygodniem Walki z Mukowiscydozą czy Dniem Kolorowej Skarpety.

Na co dzień Szkolne Koło Wolontariatu współpracuje z Szkolnym Kołem PCK oraz Szkolnym Kołem Caritas, co pozwala na jeszcze lepsze inicjowanie oraz przeprowadzania podejmowanych akcji wśród społeczności szkolnej. Dodatkowo, każda akcja przeprowadzana przez wolontariuszy jest zawsze wspierana przez wszystkich nauczycieli i wychowawców. Dzięki temu wszyscy uczniowie mają świadomość podejmowanych akcji i mogą w nich czynnie uczestniczyć.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu: Alicja Rejdak-Bułka