sportowcySiatkarze z naszej szkoły

Oprócz Bartosza Kurka, którego opisaliśmy w osobnym artykule, mamy wielu absolwentów, którymi możemy się pochwalić ze względu na ich siatkarskie dokonania. Pięciu z nich zagrało w PlusLidze (z Bartkiem sześciu), dwóch kolejnych w I lidze, a następnych ośmiu, w drugiej. Jeden z nich został mistrzem świata juniorów, a drugi mistrzem Polski. Do tego dochodzi zawodniczka, która zagrała w finałach europejskich pucharów i w najwyższych ligach trzech państw. Są też cztery dziewczyny, które zagrały w drugiej lidze.
Aleksandra Szafraniec
Aleksandra Szafraniec, to na razie nasza jedyna absolwentka, która zrobiła dużą karierę siatkarską. Zaczęła od wygrania I ligi Dokonała tego z Gwardią Wrocław. W klubie tym dwa sezony grała w Orlen Lidze. Rozgrywki te kończyła na 6. i 8. miejscu. To pozwoliło jej, w sezonie 2009/2010, zagrać w europejskich pucharach, gdzie w rozgrywkach Challenge Cup doszła do Final Four, który rozegrano w Dreźnie. Później występowała w drużynach I ligi w Pszczynie i Trzebnicy, skąd wyjechała do Francji. Poza Polską gra już dziesięć lat. Trzy sezony spędziła w dwóch klubach najwyższej ligi francuskiej – Evreux Volley-Ball i Vandœuvre Nancy Volley-Ball. Przez rok grała w szwajcarskim zespole Volleyball Franches-Montagnes, z którym wywalczyła szóste miejsce w mistrzostwach Szwajcarii. Pozostałe sześć lat spędziła we francuskiej Ligue B, czyli w odpowiedniku polskiej I ligi. Z zespołem Vandœuvre Nancy Volley-Ball wygrała rozgrywki, a w barwach Saint-Raphaël Var Volley-Ball zajęła drugie miejsce. W obu przypadkach oznaczało to awans tych drużyn do Ligue A. Obecnie trzeci sezon z rzędu występuje w zespole Bordeaux Merignac Volley.

kurek22Bartosz Kurek - absolwent SP 3 w Nysie

Bartosz Kurek jest najsłynniejszym absolwentem naszej szkoły. To u nas stawiał pierwsze siatkarskie kroki, które doprowadziły go na sportowy Mount Everest. W reprezentacji Polski zagrał około trzystu spotkań. Zdobył z nią wiele medali, w tym złoty na Mistrzostwach Świata. Był na dwóch igrzyskach olimpijskich. Jako pierwszy Polak został wybrany najlepszym siatkarzem Europy, a jako pierwszy siatkarz, najlepszym sportowcem Polski. Grał w pięciu ligach na świecie, w tym trzech uznawanych za najlepsze w Europie.

Już jako uczeń naszej szkoły osiągał swoje pierwsze sukcesy zdobywając mistrzostwo województwa szkół podstawowych. Wygrana ta była efektem funkcjonowania klasy siatkarskiej, do której uczęszczał. Równocześnie trenował w klubie UKS „Trójka”, który działał przy naszej szkole. Stamtąd, w wieku 16 lat, trafił do AZS PWSZ Nysa, który grał wtedy w Polskiej Lidze Siatkówki (odpowiednik dzisiejszej PlusLigi). Okazało się, że grając u boku swojego ojca, Adama Kurka, mimo młodego wieku, dobrze sobie radził. W tym czasie grał też w reprezentacji Polski kadetów, z którą zdobył tytuł mistrza Europy. Na tym turnieju został uznany za najlepszego atakującego.

KALENDARZ WYDARZEŃ

sos osrodki uzupelniajace wielokolorowe