Kolejny projekt i kolejne fundusze dla naszej szkoły! Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Mamy to!!! Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że nasza szkolna biblioteka z sukcesem przystąpiła do realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej programu rządowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Cieszymy się bardzo, że wniosek złożony przez naszą szkołę przeszedł pomyślną weryfikację, a nasza biblioteka otrzyma dofinansowanie w wysokości 12.000 zł na zakup nowości wydawniczych dla naszych młodych czytelników.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego koordynację zaangażowane są trzy narodowe instytucje kultury: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Departament Programów Nauczania i Podręczników MEiN, które będą odpowiadać za realizację wyznaczonych priorytetów.
W ramach bieżącej edycji, działania skupiają się na popularyzacji czytania poprzez zakup nowości książkowych lub renowacji i poprawie infrastruktury bibliotek. Aby osiągnąć te cele zostały ustalone cztery priorytety, a każdy z nich nakierowany jest na wyrównywanie szans poprzez podniesienie kompetencji czytelniczych w społeczeństwie.
Priorytet 1
Za jego realizację odpowiada Biblioteka Narodowa i skupia się on na poprawie oferty bibliotek publicznych poprzez zakup nowości czytelniczych i dostosowanie oferty do potrzeb społeczności. Ten Priorytet umożliwia również zdalny dostęp do księgozbiorów, a także zakup e-booków, audiobooków i synchrobooków, będą mogli skorzystać z niej o każdej porze dnia. Ponadto, planowane jest stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania zasobami bibliotek, który połączy katalogi ponad 140 bibliotek, ułatwi dostęp do informacji o zbiorach polskich bibliotek użytkownikom z całego kraju.
Priorytet 2
Za jego realizację odpowiada Instytut Książki i dzięki niemu możliwa się modernizacja, budowa, przebudowa lub likwidacja barier, tak aby biblioteka była dostosowana do wszystkich osób z niej korzystających, tak aby biblioteka stała się miejscem dostępnym dla osób starszych, z małymi dziećmi. Dzięki temu, mieszkańcy mniejszych miejscowości zyskają miejsce i warunki lokalowo-technicznych do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych.
Priorytet 3
Za ten priorytet odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki, ponieważ ten priorytet jest ściśle związany z działalnością szkół i polega na zakupie nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. W ramach tego priorytetu szkoły mogą starać się o dofinansowanie do zakupu nowości do biblioteki oraz na doposażenie biblioteki w sprzęt, co przełoży się atrakcyjność biblioteki w oczach uczniów, a tym samym na poziom czytelnictwa i zainteresowanie czytelnictwem młodych pokoleń.
Priorytet 4
Ten priorytet realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury i obejmuje rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej. Dofinansowanie, jakie mogą uzyskać biblioteki, mają posłużyć na realizację projektów edukacyjno-animacyjnych, które mają stać się centrami spotkań lokalnych społeczności. Istotnym elementem współpracy będzie podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek oraz wzmacnianie partnerstw lokalnych na rzecz rozwoju czytelnictwa.
Nasza szkoła korzysta z priorytetu nr 3 i zamierza przeznaczyć fundusze na zakup nowości wydawniczych oraz sprzętu bibliotecznego, takiego jak drukarka i czytnik do sczytywania kodów z książek. Dzięki tym działaniom, nasza biblioteka szkolna wkroczy w nowoczesność i znacznie przyśpieszy proces wypożyczania książek.