"Poznaj Polskę" - klasa 4a i 4b zwiedzają Polskę

IMG 20211215 WA0007"Poznaj Polskę" - klasa 4a i 4b zwiedzają Polskę

W dniach 9-10 grudnia klasy 4a i 4b oraz trzy uczennice z klasy 8d uczestniczyli w wycieczce do Biskupina, Gniezna i Poznania. Naszym celem było odkrycie i zbadanie kolebki państwa polskiego. Ochoczo zatem rozbiegliśmy się po Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, aby sprawdzić pod czujnym okiem przewodników jak żyli dawni Polanie, co jadali, jak mieszkali, jak żyli. Zwiedzając Rezerwat Archeologiczny zastanawialiśmy się co powiedzą o nich ich domy.
Potem pojechaliśmy do Gniezna – pierwszej polskiej stolicy. W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie każda z grup miała swoje lekcje muzealne. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o codziennym życiu naszych przodków. Zobaczyliśmy i dotknęliśmy replik uzbrojenia, zabawek, mogliśmy zmierzyć stroje, przejść test na woja. Pracownicy opowiadali bardzo ciekawie i nawet nie zauważyliśmy, że nadszedł koniec zajęć. Po atrakcjach muzealnych czekało na nas Wzgórze Lecha oraz Katedra św. Wojciecha . Przepiękna świątynia, w której znajdują się najsławniejsze w całej Polsce drzwi wykonane jeszcze za czasów Mieszka III, przedstawiające życiorys św. Wojciecha.

Zmęczeni atrakcjami udaliśmy się na nocleg w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym TPD w Poznaniu. Dla nas to także atrakcja i sprawdzian samodzielności.
Ostatni dzień wycieczki był również bardzo atrakcyjny. Zwiedzanie centrum Poznania z przewodnikiem dostarczyło nam mnóstwa informacji. Przewodnik niezmordowanie odpowiadał na wszystkie nasze pytania. Zobaczyliśmy między innymi okolice Rynku i uliczki przyrynkowe, Farę Poznańską, liczyliśmy głośno ile razy „trykną” się ratuszowe Koziołki. Widzieliśmy Ostrów Tumski, Bazylikę Archikatedralną pw. św. Piotra i Pawła z grobami pierwszych władców Polski. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie, zwłaszcza, że nasz przewodnik zadbał o odpowiednią atmosferę podczas zwiedzania.

Naprawdę była to wycieczka pełna wrażeń. Poznaliśmy w Poznaniu i jego okolicy nasze korzenie.

Gniezno Wzgórze Lecha Katedra

Poznań rynek